Slovensko združenje za energetsko ekonomiko (SAEE) je v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani, Ekonomsko fakulteto in Centrom poslovne odličnosti EF (CPOEF) organiziralo 4. konferenco o energetski ekonomiki. Dogodka se je udeležil tudi generalni direktor GEN energije dr. Dejan Paravan, ki je sodeloval na panelu o priložnostih in prilagajanju energetskih podjetij in odjemalcev na zeleni prehod.
Dr. Paravan je poudaril, da je proizvodni portfelj Skupine GEN že danes skoraj 100-odstotno nizkoogljičen, zato se lahko osredotočamo na vlaganja v nove zmogljivosti za proizvodnjo nizkoogljične električne energije. Med dolgoročnimi investicijami je izpostavil vlaganja v jedrske tehnologije, kratkoročno pa lahko največ prispevamo na področju obnovljivih virov energije, predvsem sonca in vode.
Glede projekta JEK2 je dr. Paravan povedal, da se ta izvaja naprej, saj nas kot gospodarsko družbo k temu zavezujejo dokumenti z usmeritvami lastnika – Slovenskega državnega holdinga (SDH). Parlament je letos poleti sprejel Odlok o strategiji upravljanja državnih naložb in skladno s sprejetimi usmeritvami zasledujemo cilj pripraviti vse potrebno za končno investicijsko odločitev o izvedbi projekta v letu 2028. Dokler ostaja odlok nespremenjen, je GEN zavezan k nadaljevanju projektnih aktivnosti. »Vseeno pa ne moremo mimo dogajanja v preteklih mesecih. Zaradi tega bomo poleg tekočih aktivnosti na projektu dodatno intenzivirali aktivnosti, povezane s preučevanjem možnosti uporabe malih modularnih reaktorjev in ključne dobavitelje povprašali za podrobne informacije (ang. request for vendor information - RfVI). Dogajanje v preteklih mesecih je prav tako pokazalo nujnost strokovne in odprte razprave glede energetske prihodnosti Slovenije, ki ne temelji na čustvih in upošteva realnost možnih alternativ, vključno z nujnimi posegi v prostor, ki jih te tehnologije zahtevajo,« je pojasnil dr. Paravan. Po njegovem mnenju je čas za dobro premišljeno, celovito in dolgoročno energetsko strategijo države.
Na panelu so poleg generalnega direktorja GEN energije sodelovali še generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj, predsednik uprave Petrola Sašo Berger in predsednik Sekcije za daljinsko ogrevanje EZS Ljubo Germič.